Yasaklı Wikipedia açıldı!

29.04.2017’den beri Türkiye’de kullanıma kapalı olan platform, iki buçuk yılın sonunda açıldı. Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia‘ya uygulanan erişim engelinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdiğinden dolayı bunun olacağı beklenen bir gelişmeydi. Wikipedia tarafı geçen Mayıs ayında ülkemizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet etmişti. 

Reklam Ajansı | Web Tasarım | Sosyal Medya Danışmanlığı

AİHM’e başvuran Wikimedia Foundation, site üzerindeki engelin ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğini belirtmişti. Yapılan başvuruyu gözden geçiren Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu ise sitenin tamamına erişimin engellenmesinin

, ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar vermişti. Söz konusu ihlal kararı, 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alındı. Hatırlatmak gerekirse Wikipedia, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 29 Nisan 2017 tarihinde erişime engellenmişti. Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istedi.

Wikipedia kararı Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Wikipedia’ya artık wikipedia.org adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Son olarak şunu da demeden geçmeyelim: “Yeniden hoş geldin Wikipedia!”

Share your thoughts

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Soru Sor
Bir şey sormak istiyorum
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz...